מתרעם על ציפור הרעם, פרק א'

יש הטוענים שהמכשול העיקרי לחדירת לינוקס לשולחן העבודה הוא המחסור במשחקים ותמיכה מובנית בניגון פורמטי וידאו קניניים. מאחר ואני לא גיימר קטונתי מלדעת אם הטענה נכונה או לא.

אני מסתכל על שולחן העבודה הלינוקסי מהצד העיסקי ושם הפערים להשלמה מתסכלים מאד. הפעם אני אתמקד בלקוח הדואר האלקטרוני Thunderbird או בתרגומו הנאה לעברית, ציפור הרעם.

התנערות מאחריות #1: אבהיר ואומר שהביקורת באה מאהבה. זהו לקוח הדואר שלי ואני מייחל שישתפר. מאידך אני לא במצב של להפשיל שרוולים ולתקן בעצמי.
התנערות מאחריות #2: מתנצל מראש אם אני אציג בעיות שכבר מזמן תוקנו ורק אני לא יודע איך להפעיל כמו שצריך את התוכנה.

למשתמש הביתי, זוהי תוכנה טובה. למשתמש העיסקי זו כבר אופרה שונה לגמרי. יש הבדלים בתפקוד התוכנה תחת חלונות ותחת לינוקס, ולמרבה הצער בלינוקס היא עובדת פחות טוב.

מה מבדיל שימוש עסקי ושימוש ביתי בדוא"ל? בעיני אלו הנקודות החשובות:

 1. תיבת דואר מבוססת IMAP במקום POP. לעסק ה-IMAP נותן אפשרות לעבודה מכמה מקומות, שיתוף של התיבה עם מספר אנשים וגיבוי שתלוי במחלקת  IT  ולא במשתמש.
 2. ספר כתובות מבוסס LDAP. מאפשר קישור למשל לרשימת הלקוחות שנמצאת בישום אחר.
 3. תאריכון מבוסס שרת בניגוד למקומי. זימון לפגישות תוך ראיית זמני free/busy של המוזמנים. תאריכונים משותפים דוגמת חופשות. יכולת לזמן משאבים כגון חדר ישיבות.

הבדיקה נעשית עם גרסה 3.1.7. אובונטו 10.4, גנום.

קיטורי שימושיות

הדוגמאות הבאות מעשיות לשימוש היומיומי בתוכנה. יש עוד, אבל באגזילה זה לא פה. רק כמה טעימות.

גרירת קבצים בלינוקס
קיבלת קובץ בדואר. סמן אותו עם העכבר וגרור אותו לשולחן העבודה או אל סייר הקבצים (גנום-נאוטילוס). בחלונות ישמר עותק של הקובץ במקום שגררתם אליו. בלינוקס תקבלו את השגיאה הבאה:

העתקת טבלה להודעת דואר #1

העתק טבלה מתוך OO והדבק בהודעה חדשה שזה עתה נוצרה. התמונה מראה את הטבלה המקורית והדבקתה:

א. נסה להוסיף מלל מעל לטבלה. עזוב, אל תנסה. זה בלתי אפשרי.

ב. נסה להוסיף מלל מתחת לטבלה אין מצב. (מעקף – הוסף חתימה, ואת המלל שלך הוסף לחתימה).

ג. עתה נסה לבצע Undo להדבקת הטבלה. תפסיק אחרי כמה נסיונות שתרצה – זה לא עובד.

כדי לא ליפול במלכודת הזו, הכנס 3 שורות ריקות והדבק את הטבלה באמצעית.

העתקת טבלה להודעת דואר #2

כתבת משהו בהודעה למשל:

עתה הדבק את הטבלה. שמת לב לצמצום הניכר בגודל כל הפונטים בהודעה?

יש פתרון: העמד את הסמן תו אחד לפני הטבלה. בדוגמה הזו מאחורי ":" ולחץ על Del.

התוצאה שתתקבל:

עיון בהבדל בן 2 הגרסאות מראה שנמחק קטע מיותר לחלוטין של קוד:

<style>body, div, table, thead, tbody, tfoot, tr, th, td, p { font-family: "DejaVu Sans"; font-size: x-small; }</style>

הדגשתי את מחולל הצרה. למה הדבר המיותר הזה מוכנס? הבעייה קיימת בכל יבוא מתוכנה עם טבלאות. לא רק עם OO.

בפעם הבאה אתייחס לתאריכון, הלוא הוא תוסף Lightning.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

10 תגובות בנושא מתרעם על ציפור הרעם, פרק א'

 1. מאת תומר‏:

  המאמר שלך מעניין מאד, אבל אותי מעניין ההבט של מעבר מקיטורים למעשים. האם טרחת לפחות להצביע עבור הבאגים הרלונטיים ופתחת חדשים במידה ואלו לא קיימים במערכת? במידה ולדעתך מדובר בתכונות חשובות, זה מקובל מאד לייצר רשימת באגים ולבקש מחברים להצביע עבורם, ולפנות ישירות לאנשי הפיתוח (רמז: irc://irc.mozilla.org/thunderbird) ולבקש מהם לטפל בתלונות שלך.

  • מאת Oldie‏:

   תומר,
   אני מתכוון להתייחס לנושא דווח באגים בהמשך. אבל בקצרה – זה לא ממש עובד.
   המטרה היא להציף את הבעיה כדי שאולי יותר אנשים יתגייסו לעשייה. מתקבל אצלי רושם שהנושא לא בפוקוס וכולם בטוחים שהכל בסדר, בעוד שאנו רחוקים מרחק רב ממוצר ראוי לתחום העסקי.

   • מאת תומר‏:

    לתקוף את התוכנה לא יעזור הרבה, חוץ מכל מיני אנשים שיסיקו מזה שמדובר בתוכנה לא בשלה וימליצו לך לעבור ל־Outlook תחת wine או כל מיני פתרונות אחרים. אם אתה רוצה לראות שינוי עליך לדבר עם אנשי הפרוייקט עצמם, כאשר בניגוד לחברות תוכנה רגילות אלו זמינים לשיחה במספר אופנים וישמחו לקבל מידע ממך.

    לגבי הבעיות שציינת, נראה שהן נחלקות לשתי קטגוריות עקריות – קוד לפלטפורמה מסויימת ורכיב העורך. שניהם חולקים קוד גם עם פיירפוקס ולכן יש סיכוי גדול שתצליח להגיע לאוזנים קשובות.

    אתה מוזמן גם להעלות את הנושא באתר מוזילה ישראל.

 2. מאת דרור‏:

  Thunderbird תומך ב־IMAP החל בגרסה 0.6, שנת 2004.
  באותה גרסה גם הוספה תמיכה ב־LDAP.
  הנקודה השלישית שלך מתייחסת ל־Lightning, לא? כך שנשארנו רק עם הבאג המוזר של העתקת הטבלאות, באג שתסכים איתי שלא מפריע בעבודה השותפת ביומיום.

 3. מאת מיכה‏:

  אני מסכים ש Thunderbird מציב אתגרים למשתמש העסקי, למשל:
  תמיכה בהתחברות לפנקס כתובות LDAP סטנדרטי אכן קיים, אבל חיבור לפנקס כתובות של Active Directory בשרת Exchange לא הצלחתי אף פעם. (גם לא ב- Tbird תחת חלונות)

 4. מאת Oldie‏:

  תומר: אני לא תוקף. אני מעלה בעיות אמיתיות לגבי תוכנה מאד חשובה לי. היכולת להעלות טרוניות ולהתעמת עם אמת כואבת לעיתים' זה מה שמבדיל ביננו לבן סוכני מכירות של קוד סגור. מי שכתוצאה ממאמר זה יתקין אאוטלוק תחת wine כנראה שתה כמה כוסיות מיותרות קודם לכן.

  דרור: כאשר פרטתי את הנקודות החשובות למשתמש העיסקי, לא טענתי שהציפור לא תומכת בהן. בשום מקום במאמר לא כתבתי שאין תמיכה ב-imap או שאין תמיכה ב-ldap.

  הבאג עם הטבלאות לא מעצבן אותך? – אותי ועוד המון אנשים במקום העבודה זה מרגיז ופוגע ביעילות. אל תבטל באג רק משום שהוא לא פוגע בך.

  • מאת תומר‏:

   אגב טבלאות, להערכתי אפשר יהיה לשחזר את אותה הבעיה ממש גם בפיירפוקס, ואם זה אכן משתחזר (למשל במסך כתיבת הדואר של ג'ימייל) זה מעלה משמעותית את כמות המשתמשים שחשופים לבעיה. האמת שלי אישית בעיות כאלה מעולם לא הפריעו, כי אני רגיל גם ככה לא להעתיק תוכן לתוך שדה ריק (אותה בעיה קיימת גם ב־OpenOffice במקרים מסויימים), והרבה יותר רלוונטי לדעתי הן בעיות הכתיבה בעברית שמצריכות כמה טריקים שחלק מהמשתמשים לא מודעים להם.

   • מאת Oldie‏:

    בדקתי.
    – הדבקה בג'מייל אינה משנה את גודל/צורת שאר התווים בהודעה.
    – הדבקה בגימייל משחזרת את המסגרות של הטבלה באופן נאמן. כברירת מחדל המסגרת שקופה. אם נונים מסגרת, ג'מייל מראה אותה. (מסגרת — grid)

    הבעייה אינה של OO. יש לי אפליקציה שכתובה ב wx וגם העתקת טבלה ממנה אל הציפור נותנת את אותה תופעה מרגיזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *