Com4Com: תרגיל ללכידת לקוחות? / עדכון: לא תרגיל

עדכון 12/7/2016
את הפוסט המופיע בהמשך פרסמתי ב29/5/2011.
מאז חלפו 5 שנים ומחיר השירות של Com4Com נשאר כשהיה, 3ש"ח לתלמיד.
אין לי אלא להודות שהייתי ציני וקטן אמונה. טעיתי.
בבית הספר של ילדי המערכת בשימוש רב כל כך שהייתי שמח אילו Com4Com היו גובים לפי כמות ההודעות ואולי אז ההורים היו מרסנים את עצמם קצת.. עם זאת המצב הרבה יותר טוב לעומת בתי ספר שיצרו קבוצות וואטסאפ לכיתות ששם כמות הקשקשת בלתי נשלטת עד כדי מטרד.
התנצלותי בפני מי מאנשי Com4Com שאולי הרגיש נפגע מהפוסט.

הנה הפוסט המקורי:
לפני מספר שנים הראה לי בגאווה רבה מנהל ביה"ס היסודי בו למדו ילדי את החידוש האחרון שמצא: נהול פנקס הכתובות הכיתתי + מערכת משלוח הודעות מבוססת ווב. וכל הפלא הזה הוצע לו על ידי Com4Com חינם, "כמיזם פילנטרופי במטרה לסייע לבתי ספר ולהורי התלמידים".
המערכת פתרה את נושא דפי הקשר שהסתובבו בן ההורים. מעתה על ידי כניסה לקישור המיוחד שנשלח אליך יכלת לראות את רשימת הקשר של הכיתה. ואם היו לך מספר ילדים בבית הספר, ראית רשימות קשר של הכיתות. למורים, אפילו למתקשים שבינהם, ניתנה מערכת קלה לתפעול של משלוח הודעות.

והנה עתה, לאחר שכולם התרגלו לעבוד עם המערכת, מודיעה Com4Com שצריך להתחיל לשלם… משנת הלימודים הבאה בית ספר שירצה להמשיך להנות משירותי המערכת יצטרך לשלם בכל שנת לימודים 3ש"ח לתלמיד. לכאורה התשלום סביר, ומי שהתרגל למערכת יאמר לעצמו שהתשלום מאד זול לעומת התמורה. אולם אף אחד לא מבטיח שבשנה שלאחר מכן או בשנים הבאות המחיר לא יעלה בצורה הדרגתית. הרי לאחר כמה זמן כולם כבר מתרגלים לשלם כאילו זה תשלום חובה כמו חשמל או מים.
אני לא בטוח שאכן יש פה תרגיל. אולי הם הצליחו כל כך עם בתי ספר שעתה הפילנטרופיה מהווה עול כלכלי בלתי נסבל עליהם, והם מבקשים תשלום צנוע לכיסוי העלויות. אולי.

אני כן בטוח שבמודל של Open source דבר כזה לא היה קורה. במודל OSS המפתחים יכלו לתת "גרסת קהילה" חינמית וגרסה עם תמיכה טכנית בתשלום.
מישהו מכיר תוכנת קוד פתוח עם פונקציות דומות? בלי לזלזל חו"ח ביצרן, נראה לי שתכנת OSS טוב לא יתקשה לפתח אפליקציה דומה בזמן קצר יחסית.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

5 תגובות בנושא Com4Com: תרגיל ללכידת לקוחות? / עדכון: לא תרגיל

 1. מאת תומר כהן‏:

  לכתוב יישום כזה לא אמור להיות מסובך מידי, ואם זה יהיה בקוד פתוח כולם ירוויחו. לדעתי הפתרון היעיל ביותר יהיה למצוא תלמיד או סטודנט שיסכים לעשות זאת כחלק מהמטלות הלימודיות שלו כפרוייקט גמר בקורס פיתוח אתרים.

  כדי לעזור למתנדבים פוטנציאליים, אולי תנסה לאפיין את המערכת מנקודת המבט של המשתמש בה? אני מניח שזה לא מסובך מידי ויקל רבות את העבודה של האדם שירצה לממש אותה, כי עשית לו חלק ניכר מהעבודה.

  • מאת Oldie‏:

   אני מוכן להגדיר. איפה אתה מציע לשים את ההגדרה? (אני מניח ש Google summer of code כבר תפוס להשנה…)

 2. שלום לכם,
  נתקלתי בכתוב כאן בבלוג וחשבתי שיהיה נכון להגיב:
  ראשית, מיזם קומפורקום אינו תרגיל ללכידת לקוחות: במהלך שלוש השנים האחרונות הפעלנו את שירות קומפורקום ללא עלות למען כ 150 בתי ספר, עשרות מתנס"ים ומספר רב של אירגונים אחרים ובהם תנועות נוער, קהילות מקומיות, מושבים וקיבוצים.
  הכיוון הכללי היה תמיד פילנטרופי, וכך גם היום. המודל העיסקי שלנו התבסס על ישום המערכת בחו"ל ובפרט בארה"ב, שם ניתן לצרף פירסומות להודעות דוא"ל הנשלחות מבתי הספר. לצערנו, קצב החדירה בארה"ב איטי מהמתוכנן מה שמאלץ אותנו להקטין הוצאות.
  לסבר את האוזן, לפי ההערכה האופטימית ביותר שלנו לגבי הכנסות – נצליח לכסות רק כ 60-70% מהעלויות שלנו, ועדיין נמשיך לסבסד את השירות.
  יש מספר דברים שאתם מפספסים בנושא פיתוח התוכנה ואלטרנטיבות:
  ראשית, זו מערכת שמחזיקה ומנהלת מידע פרטי רב ורגיש תוך ניהול מערך הרשאות מורכב אך קל לניהול, מערכת המשמשת בו זמנית הן את בית הספר, הן את הנהגת ההורים ומאפשרת גישה גם להורים לחלק מהמידע. המערכת מכילה מגוון רב של יכולות שאיני בטוח שאתם מודעים אליהם.אנימניח שהכותבים כאן מכירים לכל היותר את צד משתמש הקצההפשוט,זה של ההורים ולא את הצד של ניהולהמערכת. לא אכנס כאן לדיון על מורכבות הפיתוח והעלויות, אך אסתפק באמירה כללית: זה לא פרוייקט פשוט (אתם מוזמנים לנסות).
  מעבר לפיתוח קיים צד ההדרכה, התמיכה, ניהול הממשקים מול ספקי התקשורת, ופתרון בעיות יומיומיות – האם לקחתם גם את זה בחשבון? האם מודל קוד פתוח עונה גם על זה?
  אין דין שירות ותוכנה הניתנים לבתי ספר ואירגונים כדין מערכת קהילתית בסיסית שפותחה במודל קוד פתוח.
  הדוגמאות לכך רבות, החל מחברות הנותנות שירותים סביב מערכת לינוקס, פיתוח ותמיכה בג'אווה, הקמת אתרים בגו'מלה ווורד-פרס ועוד. הכל קוד פתוח ועדיין שירות בתשלום.
  בשלוש השנים האחרונות הושקעו במיזם מספר מאות אלפי דולרים לפיתוח, יזמות, ותמיכה בלקוחות, וכאמור, נמשיך להשקיע.
  ומילה לסיום: אנחנו, כרבים וטובים באוכלוסיה הישראלית (וכן.. לעיתים גם אני..) נוטים לבקר ולהלעיז ולנסות ולמצוא איפה כאן עובדים עלינו ואיפה המילכוד. אנו מנסים להיות חכמים יותר מאחרים ולהמציא גלגל טוב יותר וזול יותר. לעיתים זה מצליח, אבל לעיתים זה נשאר במסגרת הביקורת והתלונה.
  אני זורק כאן כפפה לאלה שרוצים לתרום למיזם: נשמח לעזרה מקצועית בתחום פיתוח אפליקציה לטלפונים חכמים. אם תתעקשו, אז נקבל עזרה זו בחינם, למרות שאנו מאמינים בתשלום עבור שירות.

  בברכה
  עופר ריכטר
  יזם משותף וסמנכ"ל, קומפורקום.

 3. מאת דורון‏:

  כל הכבוד, עופר מילים יפות.
  הפרויקט הזה לא היה מלכודת ללקוחות ולא היתה להם כוונה כזאת
  הם היו תמימים ,
  המלעיז שוכח שאחרי שכותבים קוד צריך לתחזק, לשמר, לשרת לקוחות, לשלם על אחסון ועוד ועוד

  די לציניות הזאת.
  קום 4 קום עלו והצליחו

  דורון

  • מאת Oldie‏:

   דורון,
   "מלעיז", הוא זה אשר מוציא דיבתו של האחר.
   יש מרחק בן הוצאת דיבה להעלאת ספקות בזהירות ראוייה.
   רק הזמן ישפוט. ואם גם בעוד מספר שנים התעריף ישאר סימלי, אשמח להודות בטעות.

   עד אז אתה מתבקש לברור מילים בקפידה, ולתת מקום לדעות אחרות משלך.
   נ.ב. – המעגלים בגוגל+, כל מעגל=כיתה, אפשר להודיע לכוולללם. וואללה, לא צריך לכתוב אפליקציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *