Windows8 עבור ARM – מי צריך את זה?

בתערוכת CES בינואר 2011 הדגימה מיקרוסופט אב טיפוס של חלונות-8 הרץ ע"ג ארכיטקטורת ARM. מאחר וכל אחד מבין מה המרחק בן אב טיפוס למימוש בפועל, לא עוררה החדשה סנסציה מיוחדת.
לאחרונה אני נתקל יותר ויותר בעבודה האדירה שמיקרוסופט עושה מתחת לפני השטח ובמסר שלאוזני נשמע "אם לא תצטרף, לא תהייה קיים".
לכאורה מצטרפת מיקרוסופט באיחור לשוק סגור וחתום. מרכז הכובד של הפיתוח עבר משולחן העבודה לשוק הנייד ושם שולטות אפל וגוגל עם מערכות ההפעלה שלהן.
בשוק בו מחיר המוצר כבר נקבע, איזו סיבה יש ליצרנים להוסיף את מיקרוסופט לרשימת העלויות. אם הוספת WIN8 תגרום למחיר הטאבלט לעלות מ $500 אל $600 הרי שהמוצר יפגר במכירות. מכירתו במחיר המקורי בעצם מוסיפה עלויות ליצרן וגורעת משורת הרווח שלו.
היתרונות מבית מיקרוסופט, (בהנחה שאכן היא תצליח לבצע זאת) כגון הרצה של כל תוכנות האופיס, התממשקות חלקה לשרת האירגוני מהווים סיבה מאד "רופפת" לשימוש בחלונות-8. זאת מכיוון ששוק הטאבלטים הוא ברובו צרכן תוכן ולא יצרן תוכן. אי אפשר לכתוב מסמך "רציני" עם הטאבלט. לעומת זאת קשה להתחרות בנוחות השימוש לגלישה וראיית סרטים – הווה אומר צריכת תוכן ולא יצורו. בצד הצריכה אין למיקרוסופט יתרון משמעותי.

ובכל זאת אני רואה שמיקרוסופט הצליחה לגייס את השחקניות הראשיות בתחום מעבדי ARM, וחלק מיצרניות הטאבלטים ומושקע מצידם מאמץ ניכר כדי לסייע ולהציג מוצרים תומכי WIN-8.

איפה ה-קאטצ'? מהו סוד הקסם המסתורי שגורם לקבוצה גדולה של חברות להשקיע משאבים ניכרים כדי להוסיף את מקרוסופט לחגיגה על חשבונם?
הסיבה אינה התלהבות מחדשנות טכנולוגית או שיטה חדשה ליצירת רווחים.
* אפל עובדת לבד ואינה פותחת את הגן לשותפים. אפילו ברמת המעבד, סמסונג שותפתה "נזרקת" הצידה לטובת TSMC.
* לינוקס כמערכת הפעלה למכשירים ניידים נחשבת לכשלון. נוקיה, החברה היחידה שניסתה ממש ברצינות את לינוקס כפלטפורמה הפסיקה. דבר זה מאותת לכל השאר כי חבל על המאמץ.
* HP אשר רכשה את WEBOS, שהוא בעצם מעטפת ללינוקס מתייחסת לכך כאל תוכנה קנינית וסיכוייה לפרוץ קלושים.

נשארנו עם אנדרואיד.
* אנדרואיד לא תוכננה עבור טאבלטים, וההסבה מערימה קשיים. הגרסה המובטחת לטאבלטים "חלת הדבש" עדיין לא הוכיחה את עצמה.
* מאבק אימתני של רכישת פטנטים מתנהל אל מול עיננו. לאחרונה הפסידה גוגל 3 פעמים לברית שארגנה מיקרוסופט בקרב רכישת פטנטים. האחרון שבהם על הפרוטופוליו הנרחב של נורטל. פטנטים הם הנשק העסקי האפקטיבי ביותר בימינו למניעת תחרות. מיקרוסופט כבר כופפה את HTC, ומקבלת ממנה תמלוגים על מכשירי אנדרואיד. לפי המדווח, גובה התמלוגים גורם לפתרון של מיקרוסופט להראות ככדאי…
* גם ללא תביעה של מיקרוסופט יש שפע של פורמטים קניניים לניגון מדיה שדורשים תמלוגים (MPEG-LA לדוגמה), בעוד ש-WIN8 פטורה (מיקרוסופט חברה בגופיםהגובים את התמלוגים).
* אוראקל תבעה את גוגל על הפרת פטנטים בישום ג'אווה שהוא לב ליבה של אנדרואיד. עננת אי הוודאות עושה רק טוב למיקרוסופט ותורמת ליצירת FUD.

למיקרוסופט יש גם בעלי ברית. הלא הם אולפני הסרטים והמוזיקה חובבי ה-DRM. מערכת ההפעלה של מיקרוסופט דואגת לאינטרסים שלהם והם מצידם יעודדו ככל האפשר שימוש בטכנולוגיה שלה.

במצב הזה, WIN-8 היא הבטחה לשקט נפשי ליצרן הטאבלטים. לא יהיו לו תביעות פטנטים והוא יוכל להתרכז במוצרים במקום בקרבות משפטיים. פתאום ההתלהבות שלהם וההירתמות להטמעת WIN-8 נראות כמעשה הטבעי לעשותו.

התקווה של אנדרואיד מצוייה ביכולת של גוגל להדוף את מתקפת הפטנטים ומצד שני ביכולת של מיקרוסופט לפשל פעם אחר פעם ולהוציא מערכת הפעלה שצריכת המשאבים שלה ודרישות החומרה הן כאלה שרק פלח מכשירי העילית יכול להם.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

10 תגובות בנושא Windows8 עבור ARM – מי צריך את זה?

 1. מאת לב‏:

  כמה נקודות:

  1. ל-Microsoft כבר יש פתרון ל-ARM, והוא קיים יותר מעשור: קוראים לו Windows CE.
  גרסאותיו הראשונות נראו בדיוק כמו Windows 95 השולחני, וזו הייתה הסיבה לכישלון הגדול שלו.
  לאחר מכן, MS הוסיפה לו ממשק קצת יותר מתאים למכשירים ניידים וקראה לזה בהתחלה "Pocket PC" ואחר כך שינתה את המותג ל-Windows Mobile.

  עד הגעת ה-iPhone זו היית מערכת בעל היכולות הרחבות ביותר בתחום הניידים, אבל היא מעולם לא זכתה למקום של כבוד בגלל הממשק המסורבל שלה ובגלל הבעיות הרגילות שפוקדות כל מערכת מבית Microsoft.

  כעת, יש לה את Windows Phone 7, שעדיין יושבת על ליבת CE, וגם היא לא מצליחה אפילו לגרד למתחרות.

  2. עצם זה, ש-Windows 8 תתמוך במעבדי ARM, לא יוסיף באורח פלא תמיכה כזו ל-Office.
  כל תוכנה תצטרך התאמה משלה ואם ההתאמה הזו לא תכלול ממשק חדש שמתאים למסכי מגע, מה שקרה ל-Windows Mobile יחזור על עצמו.

  3. לינוקס על בטלפונים וטאבלטים היא הצלחה אדירה.
  להזכירך: לינוקס היא רק ליבה, והיא הליבה של Android שכרגע נמצא במקום ראשון במכירות בתור מערכת הפעלה לטלפונים חכמים.
  ואם יצא לך לשחק עם מכשיר Honeycomb כפי שלי יצא, לא היית טוען שהיא "טרם הוכיחה את עצמה".

  4. כדאי לזכור ש-Google גם מפתחת מערכת למחשבים "מלאים" בשם ChromeOS וגם היא מבוססת לינוקס.
  זה נכון, ש-Palm לא התקדמה לשום מקום, אבל היא עמדה במקום הרבה לפני שנגע בלינוקס, ועדיין לא ברור מה HP תעשה, אבל כבר רואים בתקשורת שעצם העובדה שחברה בגודל כזה שוקלת מערכת מבוססת לינוקס גם למחשבי מותג שלה (לא רק טלפונים וטאבלטים) מלחיצה את MS

  5. נוקיה לא נכשלה עם לינוקס, היא פשוט בחרה לא להשקיע בפלטפורמה.
  בהתחשב בכך שמנכ"ל שלה הוא יוצא MS שעכשיו סגר עסקה שבמסגרתה שתי החברות יהפכו לתאומים סיאמים הדבר לא מפתיע.

  6. נקודה הכי חשובה: יצרנים לא יוכלו לישון בשקט מבחינת פטנטים עם Windows
  MS הפסידה לחברה קטנה ולא ידועה בשם i4i על רכיב בתוכנת ה-Word שלה, מה שמראה שלמרות הכל היא לא חסינה.
  HTC, היא בינתיים היחידה שהתקפלה.
  MS ניסתה את אותה הסחיטה מול Motorola, אבל זו החזירה לה כגמולה ולא רק שלא התפשרה, גם תבעה את MS על הפרת פטנטים שלה.
  כנ"ל לגבי Barns and Nobble שהם בכלל מוציא לאור ולא חברת טאבלטים, אבל הם בחרות להגן על מוצר מבוסס Android שלהם ולא להיכנע.

  בנוסף, Gogole מפתחת את WebM שמתחרה בפורמט H.264 (שהוא כרגע ברירת המחדל לווידאו בכל המכשירים הניידים) בדיוק כדי לעקוף את מלכודת הפטנטים של MPEG-LA.

  לסיכום:
  בתור מפתח יצא לי לראות באופן אישי את Android, iOS ו-Windows Phone 7 של MS, ואני יכול להגיד ללא צל של ספק שאם MS תמשיך בכיוון בו היא נמצאת עכשיו, אין לה שום סיכוי בשוק והיא כנראה צפויה להיעלם בסופו של דבר, אם כי זה כנראה ייקח יותר מעשור.

  [5Jul2011 11:54 – נערך על ידי Oldie, תיקון הדגשה + כתיב]

  • מאת a‏:

   לב, אתה צודק ב 100% בניתוח שלך, מצד האמת.
   אבל, וזה אבל חשוב, צריך לחשוב גם בראש של הצרכנים, שבמקרה הזה הם יצרני המובייל. הם רואים את כל הנקודות לעיל, וחושבים שבאמת עדיף לנקות את הראש ולשלם את המס למייקרוסופט – ממש כמו פרוטקשיין בעולם התחתון (רק שכאן הכל נקי ומגוהץ, וחוקי למהדרין). האם היית ממליץ לחנות באיזור מסחרי מוכה פרוטקשיין לא לשלם להם? אם כן – אתה בטח היית ממליץ על עוד שורה של צעדים, ולא כל אחד מוכן ללכת כל כך רחוק (אפילו שתגיד לו שהדרישות לעולם לא יסתיימו בקו הנוכחי…).
   רק הערה אחת על הפוסט:
   החלוקה המסורתית של יצרני / צרכני תוכן, צריכה לדעתי להשתנות.
   כיום ישנה יצירת תוכן שונה לחלוטין. אינני מדבר על תגובות גולשים וכד', אלא על כך שלא בכל יצירה מדובר על מסמכים ארוכים עם הקלדה רבה. לעיתים קרובות מדובר ביצירת תוכן ע"י קליקים בלבד. לדוגמא: קופות רושמות. הן מייצרות תוכן רב, אך ורק ע"י מגע. כמו כן, מערכות CRM רבות אינן דורשות הקלדה מרובה, ומספיק רישום קצר של פרטים ברובריקות מוכנות מראש. כך גם בטפסים רבים.
   בקיצור, יצירת התוכן עברה שינוי. יצירת תוכן כמו שדיברתי עליו איננה דורשת מסך מלא ומקלדת נוחה. ההיפך הוא הנכון. אם הקלט משתלב היטב בפלט – זוהי המערכת הטובה ביותר מבחינת המשתמש. זהו לדעתי היתרון היחסי של הטאבלטים.
   ושוב, מבחינה טכנולוגית, יש למתחרות ייתרון עצום בשטח זה. היתרון של מייקרוסופט חוזר רק בגלל השקעות קודמות, שלכאורה קל יותר להגר למערכת מתוצרתה, מכל הסיבות שהוזכרו במאמר.

   • מאת לב‏:

    קודם כל, סליחה על ההדגשה, משום מה התגית לא נסגרה.
    עוד ניסיון.

    כן, הייתי ממליץ להם לא לשלם, אבל אני, אף אחד ודעתי לא חשובה כאן.
    יש אנשים יותר רציניים ממני שממליצים על אותו הדבר.
    B&N חושפת את הטקטיקות המלוכלכות בהן MS משתמשת, וטוענת שלולא הסודיות ש-MS מנסה לכפות, הרבה יצרניות היו יכולות להתאחד, ולהדוף את כל הטענות שלה אחת ולתמיד.
    ובסופו של יום זה היה משתלם להן.
    הנה חומר לקריאה, למי שיש סבלנות:
    http://www.groklaw.net/articlebasic.php?story=20110427052238659

    • מאת a‏:

     לשם ההבהרה:
     גם אני הייתי ממליץ לא לשלם.
     אבל אם היה מדובר באלמנה קשישה וגלמודה, שכל פרנסתה הדחוקה היתה תלויה בעסק קטן זה – התמונה הייתה קצת שונה…

     • מאת לב‏:

      אתה צודק כמובן, אך לא באלמנות חסרות ישע עסקינן.

      לחברות בגודל של HTC יש בהחלט את כל המשאבים להלחם ב-MS, בייחוד בהתחשב בכך שתרם הוכח ש-Android באמת מפרה פטנט כזה או אחר שלה.

      אני לא יודע למה HTC נכנעה בלי קרב, אבל אם הייתי צריך לנחש, הייתי אומר שמישהו שם החליט שיותר משתלם לשמור על יכולת לייצר מכשירים עם WP 7 במקביל ל-Android, מאשר לפתוח בקרב נגד MS.

      בסופו של יום, MS צריכה את יצרניות הטלפונים יותר ממה שהם צריכים אותה.

     • מאת Oldie‏:

      לב, אני חושש שכדי להעריך נכון אתה צריך להתנתק מזוית הראיה של מפתח / איש FOSS.
      ליצרניות לא אכפת לחלוטין מקוד פתוח, או עד כמה לינוקס יותר טובה לצרכן. הם פה בשביל לייצר, והרבה. אם תיקח חברה כמו סמסונג לדוגמה, הם תומכים באנדרואיד, ביידו, וגם מיקרוסופט. הם מוכנים ללקפוץ על כל הזדמנות שתקנה להם רווחים.
      כמו בכל קרב יש חימום, וגישושים. HTC הינה יצרן חלש יחסית ולמיקרוסופט היה קל יותר להיטפל אליה וכך גם לרמוז לאחרים מה יהיה גורלם. בשלב הבא כבר יבחר מישהו בקליבר יותר גדול, אם בכלל יהיה צורך. נקודה חשובה לזכור היא ליצרניות במזרח הרחוק אין ארסנל פטנטים כמו למוטורולה למשל והם מטרה הרבה יותר קלה.

  • מאת צפריר כהן‏:

   7. צריך להמיר כל תוכנה למעבד ARM. צריך לספק גם דרייברים לכל ההתקנים שרוצים לחבר למכשירים. מה שקרה עם 64 ביט יחזור מחדש, אבל יהיה יותר מסובך. מהבחינה הזו המצב בלינוקס הרבה יותר טוב. במיוחד אם כל החסידים השוטים של ה־GPL ימשיכו להתעקש שיצרנים לא ישאירו דרייברים סודיים שלא מגיעים ללקוחות.

 2. מאת לב‏:

  Oldie, זה לא ממש נכון שליצרניות לא אכפת מקוד פתוח.
  יותר נכון, שלא אכפת להן מהאידאולוגיה של התוכנה החופשית, אבל לקוד פתוח יש גם יתרונות עסקיים, שמתורגמים לכסף, ומזה אכפת להם מאוד.
  אחרי הכל, Google לא בחרה ברישיון Apache לקוד של Android מטוב ליבה.

  אתה צודק, הן רוצות למכור כמה שיותר, אבל לא כל דבר מוכר.
  במשך תקופה ערוכה, לאחר השקה ראשונית של Windows Phone 7, מיקרוסופט פרסמה רק נתונים של כמה מכשירים נמכרו לרשתות שיווק כאלה ואחרות, לא כמה נמכרו בפועל ללקוחות.

  ההשקה של WP 7 היית חלשה, ובעוד ש-Apple דיווחה על מליוני יחידות בימים הראשונים של כל השקה, והיום אנחנו שומעים גם על Samsung עושה מכירות יפות של מכשיר בודד: (http://www.tracyandmatt.co.uk/blogs/index.php/3-million-samsung-galaxy-s2s-sold).
  והיכן מכשירי WP 7?

  בסופו של יום היצרניות יצטרכו להחליט, אם לשלם ל-MS כדאי יותר מבחינה כלכלית מאשר להילחם בה.
  ברור שהם לא ילחמו למען העקרונות או אפילו למען הצרכן, אבל הן בהחלט ילחמו למען הכיס שלהן.

  ואל תזלזל ב-HTC. היא רחוקה מלהיות חלשה.
  יש לה יותר מעשור וחצי ניסיון בתחום טלפונים חכמים ומחשבי כף יד ויש לה גם פטנטים.
  הרבה אנשים מכירים אותה רק במותג משל עצמה, אבל הרבה לפני שמישהו שמע עליה כ-HTC, היא תכננה ויצרה מכשירים תחת מותגים אחרים כגון XDA. היא גם יצרה מכשירים עבור Fudjitsu (למשל את ה-Loox שלה) ואף כמה מכשירים עבור HP (תקשורתנים מסדרת 6xxx) ועוד רבים אחרים.

  אם מוציא לאור כמו B&N, שכלל לא עסק בתחום ורק עכשיו הוציא מכשיר Android כמוצר נלווה לתחום העיקרי שלו שזה בכלל ספרים יכול לתת קרב ל-MS, אז HTC בהחלט יכולה פי כמה.

  תזכור, שהיא לא חייבת פטנטים משלה, היא יכולה להפריח את טענות ההפרה של MS, או לנסות לפסול את הפטנטים של MS אם בכל זאת קיימים.

  אבל כמו שאמרתי, בסוף הכל מתנקז לשיקול פשוט: מה יותר משתלם.
  אם MS תצליח לייצר מוצר שיצרניות יכלו למכור מכשירים מבוססים עליו בכמויות, הן ימשיכו לשלם לה כסף.
  אם במקום זה היא תהפוך לנטל בניסיון להתפרנס ממס על מוצרים שכלל לא פיתחה, הם יתנערו ממנה, כי השקעה חד פעמים בקרב משפטי תצא זולה יותר מתשלום קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *